Haber kaynağı coin-turk.com 

          ProShares Short Bitcoin ETF’ine yönelik SEC kararının 23 Ağustos’ta açıklanacağını okurlarımızla paylaşmıştık. Şayet SEC’ten perşembe günü red kararı çıkarsa Bitcoin’i tekrar 6 bin dolar bandının altında görebiliriz.

          BTC son büyük darbesini 8.500 dolar seviyelerindeyken Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusunun reddedilmesi üzerine 5.980 dolara kadar düşerek yemişti. Aslında Bitcoin’in, Andreas Antonopoulos’un da ima ettiği üzere yeni tüm zamanlar rekorlarına ulaşmak için ETF onayına ihtiyacı yok. Ancak yatırımcıların bütün odağının SEC’in ETF kararı üzerinde olması, red durumunda fiyat düşüşü ihtimalini hayli artırıyor.

          Öte yandan gelecek ay SEC’i toplam 9 Bitcoin ETF kararı bekliyor.  Ancak bunlardan önce 23 Ağustos’ta kararı açıklanacak ProShares Short Bitcoin ETF’sine odaklanmak gerekiyor. Zira SEC’in başvuruyu erteleme opsiyonu bulunmuyor. Söz konusu ETF başvurusu aralık ayında yapılmıştı. Fiziksel Bitcoin varlıklarının yer aldığı CBOE’nin Bitcoin ETF başvurusunun aksine ProShares ETF’i Bitcoin vadeli işlemleriyle destekleniyor. Dolayısıyla ETF’in değerinin CME ve CBOE’de işlem gören vadeli işlemler sözleşmelerince belirleneceği belirtiliyor.

          Kripto para camiasının saygı duyulan isimlerinden Andreas Antonopoulos konuya ilişkin şu sözleri sarf etmişti:

Buradaki esas fikir, Bitcoin’lerin rezervini alıp hisse senetleri gibi geleneksel piyasalarda işlem görebilen enstrüman haline getirmek. Bu, korumaya dayalı bir rezerv sistemi; koruyan kişi gerçek Bitcoin’i tutar, siz ise onların fonundan bir pay alırsınız.

ETF’ler için "berbat bir fikir” yakıştırmasını yapan ve ETF’lere karşı olduğunu belirten Antonopoulos:

(ETF’ler) Bitcoin’in sonu olmayacak, yalnızca fiyat manipülasyonuna sebep olacak. Ölçeklenme kararı hakkındaki tartışmalarda manipülasyonlara sebep olacak ve fork durumunda söz hakkı bu kişilerde olacak. En nihayetinde de bu kişilerin bölünmeyaratıp Bitcoin’in kurumsal versiyonunu geliştireceğini göreceksiniz.